صفحه اصلی > توسعه و رشد فردی : تصمیم‌گیری چطور باعث قاطع بودن در محیط کار می‌شود؟

تصمیم‌گیری چطور باعث قاطع بودن در محیط کار می‌شود؟

تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری شما با چه فاکتورهایی است؟

همه احساس می‌کنند در مقطعی در یک تصمیم گیر کرده‌اند.

گاهی اوقات، حتی انتخاب‌های کوچک شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند و اگر مجبور باشید به اندازه کافی از آنها استفاده کنید، منجر به خستگی ذهنی و مغزی می‌شوید. برای کنار آمدن، به شانس قرعه کشی تکیه می‌کنید یا از دوستان خوب می‌پرسید که به نظر آنها بهترین گزینه چیست.

در حالی که این فرآیندهای تصمیم‌گیری کار را انجام می‌دهند، اغلب راه‌های مؤثرتر و قابل اعتمادتری برای گیر نکردن وجود دارد. برخی از چیزها را نمی‌توانید بی‌اهمیت تلقی کنید، به‌ویژه زمانی که عواقب جدی دارند یا دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

یادگیری نحوه تصمیم‌گیری بیشتر می‌تواند روند را تسریع کند و منجر به نتایج روان تر و آگاهانه‌تر شود.

 

چرا قاطع بودن اینقدر مهم است؟

مردم در یک روز حدود 35000 تصمیم می‌گیرند. برخی از آن‌ها ساده هستند، مانند اینکه قهوه سرد یا لاته سفارش دهید. برخی دیگر بسیار سخت‌تر هستند، مانند اینکه شغل خود را برای شغل جدید ترک کنید یا یک فرد سمی را کنار بگذارید.

با انتخاب‌‌های زیاد، روز به روز، جای تعجب نیست که گاهی اوقات با عدم اطمینان دست و پنجه نرم می‌کنید. اما چه در مواجهه با تکانشگری یا دودلی، یادگیری تصمیم‌گیری بهتر می‌تواند زمینه‌های زیادی از زندگی شما را بهبود بخشد.

 

قاطع بودن باعث صرفه جویی در زمان می‌شود

آنی دوک، استراتژیست، در کتاب خود چگونه تصمیم بگیریم دریافت که یک فرد متوسط:

 • 150 دقیقه در هفته تصمیم بگیرید که چه بخورید
 • 50 دقیقه در هفته تصمیم بگیرید که چه چیزی را در تلویزیون تماشا کنید
 • 90 تا 115 دقیقه در هفته تصمیم بگیرید که چه بپوشید

زمانی که برای تصمیم‌گیری صرف می‌کنید افزایش می‌یابد، حتی اگر هر روز فقط چند دقیقه باشد. یادگیری نحوه درست کردن وسایل کوچک به سرعت به شما این فرصت را می‌دهد تا روی چیزهای مهم‌تر کار کنید.

قاطع بودن به شما در رسیدن به اهداف کمک می‌کند

شما فقط می‌توانید یک هدف را برای مدت طولانی تجسم کنید. در نهایت، باید بر اساس آن عمل کنید، و گاهی اوقات پرش در نهایت دشوار است. نه تنها تصمیم‌گیری مؤثر فرآیند را شروع می‌کند، بلکه فکر کردن به آینده بینشی را که برای شروع در مسیر درست نیاز دارید، فراهم می‌کند.

ذهنیت شما را بهبود می بخشد

رالف والدو امرسون، نویسنده، می‌گوید: «وقتی تصمیمی می‌گیرید، جهان برای تحقق آن توطئه می‌کند.» این ممکن است همیشه درست نباشد، اما تصمیم‌گیری در مورد یک تغییر بزرگ در زندگی به آشکار شدن نتایج مثبت و استفاده از فرصت‌های بالقوه کمک می‌کند. انتخابی که نسبت به آن اطمینان دارید، ذهنیت رشد و نگرش ذهنی مثبت به شما می‌دهد.

سازگاری شما را افزایش می‌دهد

زندگی برای شما توپ‌های منحنی پرتاب می‌کند. تقویت توانایی تصمیم‌گیری به شما امکان می‌دهد برنامه ها و اهداف خود را به سرعت تنظیم کنید تا در مسیر خود باقی بمانید، حتی زمانی که همه چیز اشتباه پیش می رود. و سازگار بودن یک مهارت مهم در محل کار و جاهای دیگر است.

به رهبری کردن شما کمک می‌کند

مواقعی وجود دارد که شما نیاز دارید یک موضوع را از طرف دیگران حل و فصل کنید. دانستن اینکه چگونه با دقت و ملاحظه انتخاب کنید در مواقع استرس زیاد بدون حدس دوم، اعتماد و اعتماد را در دیگران القا می‌کند.

آرامش خاطر را ارائه می‌دهد

بلاتکلیفی شما را از زندگی در لحظه باز می‌دارد. شما نمی‌توانید روی اینجا و اکنون تمرکز کنید زیرا همیشه در حرکت بعدی خود گیر کرده‌اید. تصمیم‌گیری این حواس پرتی را از بین می‌برد و به شما کمک می‌کند بیشتر حضور داشته باشید.

قاطع بودن شما منجر به نتایج بهتر می‌شود

تصمیم‌گیری به شما می‌آموزد که پس از بررسی متفکرانه اقدام کنید و استراتژی را بر تکانشگری اولویت دهید. این امر اجتناب از پیامدهای منفی را آسان تر می‌کند زیرا احتمال بیشتری دارد که بهترین انتخاب را داشته باشید

 

ویژگی‌های یک فرد قاطع

قاطع بودن مستقیماً با سایر صفات مثبت ارتباط دارد:

 • اعتماد به نفس: وقتی قاطع تر هستید، معتقدید که مهارت‌های لازم برای اجرای یک برنامه را دارید که باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
 • انعطاف پذیری: وقتی تصمیم اشتباهی می‌گیرید، از آن درس می‌گیرید و با انعطاف پذیری دوباره تلاش می‌کنید.
 • حل مسئله: شما با یک چالش منطقی برخورد می‌کنید و همه عوامل و نتایج ممکن را بررسی می‌کنید تا بهترین راه را انتخاب کنید.
 • استراتژی: شما برای دیدن تصویر بزرگ وقت می‌گذارید، که به شما کمک می‌کند تصمیمات بلندمدت بگیرید.
 • تعادل: بین تکانه و تجزیه و تحلیل، با توجه به جزئیات بدون درگیر شدن، یک واسطه شاد پیدا می‌کنید.
 • قدرت اراده: هنگامی که یک جهت را انتخاب می‌کنید، به آن پایبند می‌شوید و تعهد و اراده خود را نشان می‌دهید.

نحوه برخورد روزانه با بلاتکلیفی

تصدیق و اصلاح عدم اطمینان خود سخت است، به خصوص اگر ندانید به دنبال چه چیزی باشید. تشخیص آن در دیگران بسیار آسان تر از خودتان است. اما اگر احساس می‌کنید در یک چرخه بی پایان تحقیق، مشاوره و سناریوهای “چه می شود اگر” گیر کرده‌اید، احتمالاً با بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می‌کنید.

برای ارزیابی آنچه در حال رخ دادن است یک قدم به عقب بردارید و بپرسید که چرا این روند برای شما سخت است. در اینجا چند راه برای بازتاب خود و برداشتن گام‌هایی برای تصمیم‌گیری نهایی وجود دارد:

مجله

سعی کنید چند هفته یادداشت برداری کنید تا روند خود را بررسی کنید. برای تصمیم‌گیری های مختلف، از خود بپرسید:

 • ساخت کدام ساده‌تر بود؟
 • کدامیک از همه سخت‌تر بودند؟
 • آیا تحت فشار بودید؟
 • آیا نظرات دیگران یک عامل بود؟
 • آیا از نتایج احتمالی ناراضی شدید؟
 • بدترین سناریو چه بود؟

پس از مدتی، الگوهایی را مشاهده خواهید کرد که منبع دشواری شما را شناسایی می‌کنند، مانند کمال‌گرایی یا کم‌کاری  از اعتماد به نفس و هنگامی که مشکل را شناختید، می‌توانید برای رفع آن اقداماتی انجام دهید.

تعیین کنید که آیا ارزشش را دارد یا خیر

از خود بپرسید که آیا صرف وقت و تلاش بیشتر ارزش آن را دارد یا خیر. اگر این موضوع پیامدهای شخصی، اجتماعی یا مالی دراز مدت دارد، ممکن است دقیق بودن بهترین راه باشد. اما برای گزینه‌های کم ارزش، اگر می‌توانید به راحتی از یک انتخاب اشتباه عقب نشینی کنید، بهتر است انرژی خود را برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ ذخیره کنید.

مراقب سلامت روان خود باشید

تمایل به تصمیم‌گیری عالی می‌تواند منبع اصلی اضطراب باشد. اما وقتی استرس دارید، این احساسات قشر جلوی مغز را که ناحیه تصمیم‌گیری مغز شما است، کوتاه می‌کند. سلامت روان ضعیف توانایی شما را برای انتخاب واقعی مختل می کند.

با تمرینات تمدد اعصاب، مدیتیشن یا هر فعالیت دیگری که به شما در مدیریت استرس کمک می‌کند، مراقبت از خود را تمرین کنید. و به یاد داشته باشید که شب راحت بخوابید، زیرا خستگی قدرت قضاوت شما را نیز مختل می کند.

فراتر از داده‌ها نگاه کنید

شما می‌خواهید آگاهانه تصمیم بگیرید و این به طور طبیعی نیاز به اطلاعات دارد. اما داده‌های بدون تجزیه و تحلیل و تفکر انتقادی فقط اعداد هستند و انتخاب منحصراً بر اساس داده‌ها همیشه منجر به موفقیت نمی‌شود.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که بار اطلاعاتی تصمیم‌گیری را سخت‌تر می‌کند. شما باید اطلاعات را ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل کنید که با وضعیت شما مرتبط است و از فکر کردن و تحلیل بیش از حد مشکل گیر نمانید – و گاهی اوقات، رسیدگی به آن خیلی زیاد است. اگر چنین است، اعتماد به قلب خود راه درستی است.

8 راه‌حل برای تصمیم‌گیری بهتر و قاطع تر بودن

مانند هر مهارت دیگری، یادگیری نحوه تصمیم‌گیری نیازمند تمرین است. این یک ماهیچه است. هر چه بیشتر روی آن کار کنید، قدرتمندتر می‌شود. اگر در فلج تجزیه و تحلیل گیر کرده اید، این تکنیک‌ها را امتحان کنید:

از منطقه راحتی خود شروع کنید

شما می‌خواهید از منطقه راحتی خود خارج شوید. اما هنگام ایجاد عادات جدید، اجتناب از حدس دوم تصمیم در هنگام فعالیت در قلمرو آشنا آسان‌تر است.

با سرعت خود کار کنید، زمانی را برای بررسی انتخاب‌های آینده، صرف نظر از اینکه چقدر بی‌اهمیت است، اختصاص دهید و مشخص کنید که کدام مسیر برای شما بهترین است. این به شما کمک می‌کند تا به این روند عادت کنید و قاطع تر باشید.

تصمیمات کوچک را سریع بگیرید

با قدم‌های کودک شروع کنید. شما هزاران انتخاب کوچک روزانه انجام می‌دهید، مانند سفارش ناهار یا تماشای پرخوری بعدی. از آنها برای ایجاد مهارت های اساسی استفاده کنید.

برای تصمیمات کوچکتر، سعی کنید در کمتر از یک دقیقه به انتخاب خود متعهد شوید. این شما را مجبور می‌کند سرعت بیشتری داشته باشید و همه طرف ها را سریعتر در نظر بگیرید. با تمرین، اعتماد به نفس و راحتی بیشتری خواهید داشت. بر روی این بردهای کوچک بسازید تا راه خود را به موارد مهمتر برسید.

خودتان را بسازید تا قاطع باشید

باید این توقع را کنار بگذارید که همه چیز باید همیشه درست باشد. شما می‌توانید گزینه‌های خود را به طور کامل ارزیابی کنید و همچنان به نتیجه‌ای ناخوشایند برسید. برای همه اتفاق می‌افتد.

به جای درگیر شدن در خودگویی منفی، روی این واقعیت تمرکز کنید که در وهله اول تصمیم می‌گیرید، چیز جدیدی را امتحان می‌کنید و شاید درسی ارزشمند یاد می‌گیرید. شکست نباید منفی باشد، تا زمانی که نگرش درستی داشته باشید.

بازخورد دریافت کنید

وقتی روی عادت‌های جدید کار می‌کنید، بازخورد خارجی به شما کمک می‌کند پیشرفت را بسنجید. از دوستان، همکاران یا یک کوچ بخواهید که توانایی‌های شما را ارزیابی کنند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا الگوهایی مانند خستگی تصمیم یا تکیه بیش از حد به نظرات دیگران را شناسایی کنید تا بتوانید روی آنها کار کنید.

از اشتباهات نترسید

شما نمی‌توانید اجازه دهید ترس از یک نتیجه منفی مانع از انتخاب شما شود. تصمیمات بد تنها زمانی شما را تعریف می‌کنند که به آنها اجازه دهید. گاهی اوقات بهتر است جهش کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

به خودتان اجازه دهید که ناقص باشید. اشتباهات و شکست‌ها معلمان قدرتمندی هستند که باید آنها را به عنوان بخشی طبیعی از زندگی در آغوش بگیرید. آنها فرصت‌هایی برای یادگیری هستند، بنابراین شما در حرکت رو به جلو انتخاب‌های بهتری داشته باشید و با این کار می‌توانید قاطع باشید.

فرآیندهای مختلف را امتحان کنید

آیا لیست مزایا و معایب قابل اعتماد شما برای شما کار نمی‌کند؟ آیا دوستان شما توصیه‌های عمیقی را که به دنبال آن هستید ارائه نمی‌دهند؟ اینها ممکن است ابزار مناسبی برای کار نباشند. اگر گیر کرده‌اید، رویکرد متفاوتی مانند ماتریس تصمیم را امتحان کنید. تغییر همه چیز می‌تواند کلید موفقیت باشد.

یاد بگیرید که چگونه گزینه‌های خود را محدود کنید

داشتن گزینه‌های کمتری برای انتخاب، فرآیند تصمیم‌گیری را ساده می‌کند و به شما کمک می‌کند از فلج تجزیه و تحلیل جلوگیری کنید. ارزیابی گزینه‌های خود را تمرین کنید و به سرعت آن‌هایی را که غیرعملی هستند، با ارزش‌های شخصی شما همسو نیستند، یا به منابعی که ندارید، حذف کنید. این باعث صرفه جویی در زمان و سردرد می شود.

نتایج را تجسم کنید

گزینه‌های موجود در ذهن خود را مرور کنید و هر نتیجه ممکن را تصور کنید – خوب، خنثی و منفی. فهرست کنید که هر نتیجه چه احساسی به شما می‌دهد، همراه با مزایا و معایب، و از آن اطلاعات برای تصمیم‌گیری نهایی خود استفاده کنید. ممکن است خودتان را با واکنش خود به برخی نتایج شگفت زده کنید.

 

نقش تصمیم‌گیری در محیط کار چیست؟

تصمیم‌گیری – مانند خود انضباطی، ارتباط و مدیریت زمان – یک مهارت نرم با ارزش در محل کار است. کارفرمایان به مهارت های قابل انتقال اهمیت زیادی می دهند و توسعه آنها می تواند آینده شغلی شما را تضمین کند.

تبدیل شدن به یک تصمیم گیرنده موثر  به این معنی است که:

 • به عنوان یک رهبر برجسته شوید و بین همکاران خود اعتماد ایجاد کنید
 • به خاطر اعتماد به نفس خود شناخته شوید
 • وظایف را اولویت بندی کنید و به جای تجزیه و تحلیل بیش از حد، کارهای بیشتری انجام دهید
 • استرس را کاهش دهید و احساس نظم، سازماندهی و اعتماد به نفس کنید
 • حرفه ای بودن خود را در جلو و مرکز قرار دهید تا همه ببینند

پست های مرتبط

کاریزما چیست؟

“کاریزما؛ کیفیت جذب اطرافیان است” کاریزما، چگونگی جذب و تحت تأثیر قراردادن…

۱۶ بهمن ۱۴۰۲

ارزش‌ شخصی شما چیست؟ 380 ارزشی که به شما کمک می‌کند

ارزش شخصی چیست؟ ارزش‌ شخصی مجموعه‌ای از باورها هستند که بین «خوب»…

دیدگاهتان را بنویسید